Zadzwoń do mnie i porozmawiajmy o reklamach na Facebooku dla Twojej firmy!

Radosław Kowalski

Specjalista ds. reklam

Lejek sprzedażowy na Facebooku

Lejek sprzedażowy – o co w tym chodzi?

Facebook to nie tylko platforma społecznościowa, ale także potężne narzędzie dla marketerów. Z ponad 2,8 miliardami aktywnych użytkowników miesięcznie, Facebook oferuje ogromny potencjał dla firm pragnących zwiększyć swoją sprzedaż online. Kluczem do sukcesu jest zbudowanie skutecznego lejka sprzedażowego. W tym artykule omówię, jak zaprojektować lejek sprzedażowy na Facebooku, który nie tylko przyciągnie potencjalnych klientów, ale także przekształci ich w płacących konsumentów.

Zrozumienie Lejka Sprzedażowego:

Lejek sprzedażowy na Facebooku to proces, w którym przeprowadzam użytkowników przez serię etapów – od pierwszej świadomości o produkcie lub usłudze, przez zainteresowanie i rozważenie, aż po decyzję o zakupie. Skuteczny lejek przewodzi użytkownika płynnie przez każdy etap, maksymalizując szanse na konwersję.

Etap 1: Budowanie Świadomości

Pierwszym krokiem jest zbudowanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów. Używam targetowanego contentu, aby dotrzeć do osób, które mogą być zainteresowane Twoim produktem lub usługą. W tej fazie skupiam się na reklamach dotyczących treści blogów, filmów instruktażowych lub postów na tematy, które rezonują z Twoim targetem. Nie wykluczam również materiałów związanych bezpośrednio z produktem, jeśli lejek dotyczy działalności stricte handlowej.

Etap 2: Wzbudzenie Zainteresowania

Po zwróceniu uwagi odbiorców, następnym zadaniem jest wzbudzenie ich zainteresowania. Tutaj reklamy powinny być bardziej szczegółowe i skupiać się na pokazaniu wartości Twojego produktu lub usługi. Często używam materiałów personalizowanych – sukcesów klientów, studia przypadków lub szczegółowych recenzji produktów.

Etap 3: Rozważenie

W fazie rozważania konsumenci są już zaznajomieni z Twoją marką i zaczynają rozważać zakup. Dlatego jest to moment, w którym skupiam się na retargetingu, wykorzystując reklamy dynamiczne na Facebooku, aby pokazać produkty, które użytkownicy już oglądali, lub przedstawiam im podobne produkty, które mogą ich zainteresować.

Etap 4: Akcja

Ostatnim etapem lejka jest skłonienie użytkowników do podjęcia akcji, czyli zakupu. W tej fazie (dopiero w tej!) często oferuję promocje, kody rabatowe lub ograniczone czasowo oferty, aby zachęcić do natychmiastowego działania (oczywiście, o ile strategia sprzedażowa moich klientów uwzględnia takie działania). Stawiam na reklamy bezpośrednie i zawierające jasne wezwania do działania (CTA).

Dodam z doświadczenia, że jest to etap, który „sprzedaje” najlepiej.

Jest to również etap, w którym warto stosować wykluczenia pewnych grup osób z naszej grupy docelowej, np. w przypadku zakupów – warto wykluczyć grupę „tych, którzy kupili” w ciągu ostatnich iluś dni.

 

 

 

 


Zamykając Lejek:

Po zakończeniu zakupu, ważne jest, aby kontynuować komunikację z klientami. Wykorzystać można sekwencje email marketingowe, programy lojalnościowe oraz reklamy kierowane na obecnych klientów, aby zachęcić ich do ponownych zakupów i polecania Twoich produktów innym. Przy czym należy określić status quo – wszystko zależy od produktu/usługi. Inaczej retargetujemy reklamy na tych, którzy właśnie kupili dom czy auto, inaczej na osoby, które właśnie zakupiły nową parę butów.

Muszę dodać, że w przypadku e-commerce często konsoliduję etap 3 z 4, tworząc z tego jeden, spójny etap. Stricte remarketingowy.

 

 

 

 

Podsumowanie:

Projektowanie skutecznego lejka sprzedażowego na Facebooku wymaga zrozumienia Twoich klientów i dostarczania odpowiednich treści na każdym etapie podróży zakupowej. Pamiętaj, że każdy lejek powinien być regularnie testowany i optymalizowany, aby zapewnić maksymalną efektywność. Nie ma rozwiązań szablonowych.

Zapamiętaj, że sukces w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, nie zawsze przychodzi natychmiast. To proces ciągłego uczenia się i dostosowywania strategii w celu osiągnięcia najlepszych wyników.

Przyznam, że ci, którzy chcą stać się moimi klientami, najczęściej nie prowadzą marketingu w oparciu o lejek sprzedażowy. Nie korzystają z etapu budowy i rozpoznawalności marki. Większość osób, nie do końca rozumiejących działanie marketingu, od razu wymaga działań skupiających się wyłącznie na sprzedaży. Niestety, to tak nie działa, choć są od tego wyjątki (jak np. zakupy typu impulsywnego).

Jeśli jesteś gotowy/a rozpocząć lub poprawić swój lejek sprzedażowy na Facebooku, zacznij od postawienia na jakość i wartość dla użytkowników. Twoi klienci czekają – musisz tylko skutecznie ich przyciągnąć i przeprowadzić przez proces zakupowy.

A tak wyglądają wyniki sprzedażowe u jednego z moich e-commerce’owych klientów. Lejek sprzedażowy na Polskę, Niemcy i Austrię. Dane za 09.2023.

 

Zapraszam Cię do kontaktu, przedstawię Ci ofertę dedykowaną dla Twojej firmy.

Ostatnie wpisy
  • Dlaczego Twój sklep internetowy nie sprzedaje?

    W obecnym świecie e-commerce, sklepy internetowe często zmagają się z wyzwaniem skutecznej sprzedaży za pośrednictwem [...]

  • Lejek sprzedażowy na Facebooku

    Lejek sprzedażowy - o co w tym chodzi? Facebook to nie tylko platforma społecznościowa, ale [...]

  • No elo ziomale, czyli jak w komunikacji na Facebooku dostosować język do odbiorców

    Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, markę, czy tylko chcesz poprawić swoją komunikację w mediach [...]